איך לשפר את מהירות האתר

בוני אתרים רבים משקיעים בעיצוב ובחוויית משתמש, אבל בצד של המהירות לוקים בחסר. כיום, אנחנו רוצים מידע מהיר וזמין וברגע שאנחנו לא מקבלים את זה אצל ספק אחד, אנו עוברים לספק אחר. אם עדיין אין לכם אתר חדש תוכלו לקרוא כאן על שלבים בבניית אתר מוצלח. ההגדרה "מוצלח" לגבי אתר, חייבת להתייחס כיום כאמור גם להיבט המהירות. מה חשוב לדעת על כך? אילו גורמים משפיעים על מהירות האתר? וכיצד ניתן לשפר אותה? אלה כל התשובות ועוד:

הגורמים שמשפיעים

ראשית, נסקור בקצרה את הגורמים האופייניים שמפריעים לאתר להיות מהיר. אם קוד האתר בנוי בצורה מסורבלת, הוא שווה ערך לתוכנה כבדה ולא יעילה. אם מנסים למשל לטפל ביעד של שיפור מהירות אתר וורדפרס, ייתכן שנגלה שיש בו הרבה תוספי וורדפרס מיותרים. תכני האתר הם גורם משמעותי מאוד נוסף – אם הוא עמוס מדי, שלא לצורך, בתכנים כבדים. לאחר מכן, ישנו ההיבט של השרת המארח, אשר צריך להיות איכותי ומהיר. עוד משמעותית עבור שיפור מהירות אתר, איכות התקשורת בין השרת לבין הגולשים השונים אל האתר. ולבסוף, תמיד יהיו גם גורמים שאינם בשליטתכם, אשר עלולים להתבטא בכך שגולש אינו מצליח להיכנס לאתר או שהאתר נראה לו איטי. לדוגמה: נוזקה ותוכנות מיותרות, שמעמיסים על המחשב האישי שלו ללא ידיעתו.

שרת וירטואלי

בכל הנוגע לשרתים איכותיים שיבטיחו ביצועים מיטביים לאתר, חשוב להכיר את המונח שרת VPS. סוג שרת זה, יכול לנצל משאבים בצורה גמישה – ניתן להרחיב אותם לפי הצורך המשתנה, בזמן אמת. מאחר שאנו מדברים על מהירות אתר, ישנה חשיבות גם לכך שהשרת הפיזי עליו הוקם שרת ה-VPS יהיה שרת טוב וחזק מספיק. עוד משמעותי, האם השרת הווירטואלי שלנו מתארח לבד על השרת הפיזי או עם "שותפים" וכן האם מוקצה לו מראש אוסף משאבים גדול מספיק. כך שיש לרשותנו לא מעט סוגי שרתים וגם בנושא הוירטואליזציה יש כמה וכמה אפשרויות שונות. הנקודה החשובה, היא להתאים את כל הפרמטרים הטכניים האלה, לצרכים העסקיים שעבורם שוכרים שרת.

שיפור מהירות האתר עם CDN

CDN הם ראשי התיבות של המונח Content Distribution Network או Content Delivery Network. מדובר על שירות עזר לאתרים, שמאפשר להבטיח שהם יהיו זמינים באופן רצוף וכן מהירות אתר טובה. CDN משמעותי בין היתר, עבור בעלי אתרים שמשתמשים בתמונות רבות וכבדות (מעצבים, חנויות מסחר וכדומה) וכמובן סרטונים כבדים במיוחד. לא משנה אם מדובר באתגר של שיפור מהירות אתר וורדפרס או כל סוג אתר אחר – CDN הוא פתרון רב עוצמה ופופולארי, שמוכיח את עצמו מזה שנים. עוד נציין, את חשיבות הפריסה העולמית של חוות השרתים של ה-CDN.

Load Balancers

Load Balancer הוא שרות אשר תפקידו לאזן את עומסי הגישה בין שרתים שונים. ברגע שיש עומס מיוחד על אתר אינטרנט, תפקיד ה-Load Balancer הוא לחלק את העומסים בין השרתים השונים אשר מגישים את תכני האתר לגולשים, כך שהשרתים היותר פנויים, יעזרו לאלה שעמוסים במיוחד. עבור שיפור מהירות אתר זו היא עוד אופציה שכדאי לקחת בחשבון.

לסיכום

לשיפור מהירות האתר משמעויות עסקיות חשובות ולכן ברור שזה נושא שחייב לקבל מענה. נקודות המפתח והפתרונות שהוזכרו כאן, מהווים נקודת מוצא טובה בכדי להבטיח מהירות אתר אופטימאלית.