שרת וירטואלי

שרת וירטואלי VS שרת שיתופי

שרתים מהווים מערכת מורכבת ומתוחכמת אשר הבטחת תפקודה היעיל הוא אתגר מקצועי לא קטן. שירותי עזר לתחזוקת שרתים מסייעים לעסקים להוריד מכתפיהם משימה שוטפת זו, שהיא בכל זאת משימה חשובה.

אחסון אתרים הוא כיום שירות חשוב ביותר הדרוש לעסקים רבים. תפקוד יעיל של האתר העסקי תלוי במידה לא מעטה באיכות אחסון האתר. כאשר מחפשים שירות אחסון אתרים, אחת הנקודות החשובות שעולות היא לגבי סוגי השרתים השונים שזמינים לשכירה למטרה זו. מונחים בולטים במיוחד בהקשר זה הם שרת וירטואלי, VPS ושרת שיתופי. מה זה אומר?

 

 שירותי אחסון אתרים – איך אני יודע מה יכול להתאים לצרכים של העסק שלי?

שיקולים רבים עשויים להילקח בחשבון בבחירת חברת אחסון אתרים. מהיבט בחירת השרת, מומלץ להתייחס לכל הפחות לנקודות הבאות:

 • הגדרת דרישות – בכדי למצוא את מה שמתאים לצרכי העסק שלכם, אתם צריכים קודם כל להגדיר אותם בבירור לעצמכם.
 • רמת הספק – לבדוק את איכות הספק ורמתו המקצועית. לשם כך, תוכלו לחפש על הספק חוות דעת במקורות שונים. חוות דעת מלקוחות עבר שלו שאתם מכירים יהיו הטובות ביותר. בכל מקרה, חיפוש חופשי ברשת האינטרנט וגם באתר הספק כמובן עשוי להיות שימושי מאוד.
 • עושר האפשרויות – רצוי למצוא חברת אחסון אתרים אשר מציעה מבחר שירותי עזר משלימים. GNS למשל, מציעה גם מגוון שירותי מחשוב ענן, שרתי VPS, שרת וירטואלי, פתרונות אבטחה בענן ועוד. בצורה כזו, ניתן לצרוך כמה שיותר שירותים מאותו מקור. הודות לגישה כזאת, תוכלו לצמצם את היקף הספקים שאתם עובדים איתם באופן שוטף ולפשט תהליכים.
 • חבילה מתאימה – חיוני כמובן להתעמק בתכונות ובמחירים של חבילות אירוח האתרים שמציע הספק. קחו בחשבון גם שינויים שעשויים להיות בהמשך בדרישותיכם מהאתר.

 שרת וירטואלי-מה זה?

שרת וירטואלי הוא שרת שמוגדר בתוכנה על גבי שרת פיזי. מבחינת מי שמשתמשים בו מרחוק, הוא מתפקד כמו שרת פיזי רגיל, וגם למטרת אחסון אתרים. אם כך, מה זה VPS? ובכן, Virtual Private Server הוא שרת וירטואלי שאתם שוכרים לשימוש שלכם בלבד. 

יתרונות וחסרונות של שרת וירטואלי

אלה כמה מהיתרונות הבולטים של שרת vps:

 • גמישות – יכולת להתאים עצמו היטב לדרישות משאבים משתנות. על רקע הדינאמיות הרבה של עולם העסקים ושל השימוש באתרים, נקודה זו חשובה ביותר.
 • מחיר נוח – ביחס לשרת פיזי שרוכשים, התשלום הוא תשלום חודשי נמוך. השוו זאת לתשלום גדול מראש על רכישת שרת, עוד לפני שמתחילים להשתמש בו. בהמשך, שרת מקומי דורש הוצאות רבות נוספות על תחזוקה שוטפת, שדרוגים וכדומה, ועם הזמן, מתרחשת גם הפחתה בערכו הכספי. על כן, הרווח הכספי בשכירת שירות ענן ברור.
 • ניהול קל ונוח – וגם תמיכה טכנית של הספק.
 • תועלות נוספות של שירותי ענן – היכולת לגשת לניהול אחסון האתר מכל התקן מחשוב בעל דפדפן, מכל מקום ובכל זמן. תרומה להמשכיות העסקית במצבי חירום שונים ועוד.

שני חסרונות אפשריים של שרתים וירטואליים הם:

 • קלות השימוש שדווקא היא עלולה לעודד שימוש יתר וניהול לא מסודר, למשל במצב שבו שוכחים לבטל שרתים וירטואליים אחרי הקמת כמה וכמה שרתים כאלה במהירות ובקלות.
 • מורכבות רבה מהרגיל – שרתים אלו מהווים למעשה מערכות יותר מורכבות מהרגיל, מאחר שהם זקוקים גם לשכבת וירטואליזציה ומאחר שמדובר בעבודה מרחוק דרך האינטרנט. הדבר עשוי לסרבל פתרון תקלות ולהציב יותר סיכוני אבטחה.

 שרת שיתופי – מה זה?

שרת שיתופי הוא שרת פיזי, אשר עליו פועלים כמה שרתים וירטואליים במקביל. בצורה כזו, העסקים השונים שמשתמשים בהם משתמשים למעשה במאגר של משאבים משותפים – משאבי השרת הפיזי. ספק השירות מנהל את הדברים מאחורי הקלעים, ובאחריותו לדאוג שהמשאבים הזמינים לא ירדו מתחת לרמה סבירה מסוימת.

 יתרונות וחסרונות של שרת שיתופי

יתרונות השרת השיתופי כוללים:

 • מחיר – התשלום החודשי עבור אירוח אתר בשרת כזה עשוי להיות נמוך יותר.
 • ביצועים סבירים רוב הזמן – בהנחה שספק השרות מנהל את השרת השיתופי כהלכה. כלומר, גם מתחזק אותו היטב וגם לא משכיר שימוש בו ליותר מדי לקוחות במקביל.

מצד שני, לספק זה יש גם חסרונות:

 • ביצועים – מאחר שכאמור המשאבים משותפים, הביצועים התלויים בהם עשויים להשתנות, ועל כן הם לא יהיו תמיד אופטימאליים.
 • אבטחה – מבחינת אבטחה, התקפה שהצליחה על שרת וירטואלי של לקוח אחר באותו שרת שיתופי עשויה לפגוע בשרת השיתופי כולו. כלומר, לשבש את פעילות האתר שלכם שמתארח עליו.
 • קידום אתרים – לאופן אירוח האתרים יש השפעה מסוימת גם על קידומם במנועי חיפוש. שימוש בשרת שיתופי עשוי להפריע לכך בכמה אופנים, גם מבחינת ביצועים לא מיטביים וגם מבחינת אבטחה.

 לסיכום

אם כך, ניתן לסכם כי שרת וירטואלי הוא שרת שמוגדר בתוכנה, אבל "חש" מבחינתכם כשרת רגיל לכל דבר, ושרת וירטואלי פרטי (VPS) מוקדש לשימושכם בלבד. לעומת זאת, שרת שיתופי הוא שרת פיזי שבו מופעלים במשותף כמה שרתים וירטואליים, עבור עסקים שונים.

נדגיש כי שרת וירטואלי, ובמיוחד זה שמציעה חברת GNS, הוא השרת האיכותי ביותר. שרת כזה יספק את השירות הטוב ביותר עבור העסק שלכם.