שרת אינטרנט

שרת אינטרנט

שרתים מהווים מערכת מורכבת ומתוחכמת אשר הבטחת תפקודה היעיל הוא אתגר מקצועי לא קטן. שירותי עזר לתחזוקת שרתים מסייעים לעסקים להוריד מכתפיהם משימה שוטפת זו, שהיא בכל זאת משימה חשובה.

במאמר זה נרחיב לגבי שרתים מאחד הסוגים הנפוצים ביותר, אשר ידוע בכינוי שרת אינטרנט. למעשה, שרתים אלה נפוצים כל כך, שכל מי שגולש באינטרנט משתמש בהם כמעט יום יום. במבט על, שרת אינטרנט הוא פשוט שרת אשר מגיש עמודים של אתרי אינטרנט לגולשים שמנסים לגלוש לאותם אתרים. זו הגדרה צרה מעט אך זה השימוש הנפוץ והעיקרי בשרתים אלה. מדוע אנחנו צריכים שרתי אינטרנט? איך אתר אינטרנט מתארח בעצם על שרת? כיצד כדאי לבחור שרת אינטרנט? כיצד מנהלים אתר על שרת? ומהם עוד סוגי שרתים נפוצים? כל זאת ועוד, במאמר הבא:

מהו שרת אינטרנט [שרת HTTP]?

המונחים שרת אינטרנט, שרת HTTP ושרת ווב מתייחסים כולם לאותו סוג שרת. כאשר אנו אומרים שרת, זה בדרך כלל מונח שפירושו מחשב עוצמה, אשר מבצע משימות ייעודיות מסוימות, ובמקרה זה – בהקשר האינטרנט. אך המונח שרת אינטרנט עשוי להתייחס גם לתוכנות שמאפשרות לשרתים לפעול. דוגמה בולטת לכך היא תוכנת Apache HTTP Server. נציין כי Hypertext Transfer Protocol הוא פרוטוקול התקשורת העיקרי והוותיק באינטרנט והוא ידוע בעיקר בהקשר תקשורת והצגה של עמודי HTML.

מדוע אנחנו צריכים שרתי אינטרנט?

שרתי אינטרנט דרושים בעיקר כדי להגיש לגולשים את אתרי האינטרנט השונים ברשת האינטרנט. ניתן להשתמש בהם גם ברשת פנימית של ארגון מסוים, אך ללא ספק, השימוש הידוע ביותר הוא ברשת האינטרנט הציבורית. שרתים אלה מסוגלים להנגיש לא רק עמודי HTML פשוטים, אלא גם תוכן אתרים דינאמי. למשל, הפעלה של מנגנון מכירות באתר, כולל עגלת קניות שמגיבה לבחירות שהגולש עושה.

איך אתר אינטרנט מתארח על שרת?

"התארחות" אתר על שרת אינטרנט או "אחסון" שלו, מתבטאים באחסון קבצי ותכני האתר השונים. בין הגולש לאתר לבין אוסף אלמנטים אלה נמצא שרת האינטרנט, והוא כבר יודע כיצד לתווך בין השניים. במקביל, יש מערכת ניהול לאתר. השרת יאפשר לבעלי האתר ומנהליו להשתמש במערכת זו כדי לנהל אותו. זהו ערוץ גישה נוסף לאתר שכמובן אינו נגיש לגולש.

איך מנהלים אתר על שרת?

ניהול אתר אשר מתארח על שרת מתבצע בדרך כלל באמצעות לוח ניהול כלשהו. דוגמאות נפוצות לכך עשויות להיות cPanel או Plesk. לוח הניהול מספק סביבה פשוטה, נוחה וקלה לבצע כל מה שדרוש ספציפית עבור ניהול האתר. בפועל, מאחורי הקלעים של ניהול האתר יש גם שרת האינטרנט אשר עליו הוא מתארח. לרוב, את השרת ינהל בעצמו ספק שירות אחסון האתרים.

 

סוגי שרתים נפוצים

מלבד שרת אינטרנט, ניתן להשתמש בשרתים למטרות רבות נוספות. כמה דוגמאות בולטות לכך, הן:

  • שרת קבצים – שרת אשר מיועד באופן ספציפי לאחסון קבצים מסוגים שונים.
  • שרת נתונים – database server עשוי להגיש שירותי מידע מתוך בסיס נתונים. שרתים אלה מכונים בדרך כלל בהתאם לסוג בסיס הנתונים שבו מדובר. למשל "שרת SQL".
  • שרת הדפסה – שרת אשר מיועד לספק שירותי הדפסה למשתמשים רבים. זהו סוג שרתים וותיק ונפוץ בעסקים בינוניים וגדולים.
  • שרת תוכנה – סוג שרתים אשר מיועד להנגיש למשתמשים מרוחקים שונים, תוכנות מסוימות. application server כזה עשוי לספק גישה לתוכנות רגילות או לשירותי ווב שונים.
  • שרת פיתוח – שרת אשר מוקדש לפעילויות פיתוח תוכנה בלבד. שרת כזה יספק סביבה מבודדת ובטוחה עבור פעילויות פיתוח בעסקים.

 

איך לבחור שרת אינטרנט?

בבחירת שרת אינטרנט, מומלץ לשים לב לנקודות הבאות:

  • להבין מה רוצים טכנית – האם רוצים שרת וירטואלי אצל ספק שירותי ענן? האם חשוב לכם שהוא יהיה שרת שמוקדש רק לכם ולאתר שלכם? או שלא קריטי לכם להתארח באותו שרת פיזי עם לקוחות אחרים של הספק? מה היקף המשאבים שדרוש לכם לשם כך? האם חשובה לכם סביבת חלונות? לינוקס? יש אפשרויות רבות בהקשר זה וחשוב להתחיל מכך שמבינים מה רוצים ברמה הטכנית.
  • פנימי או חיצוני – אחת השאלות הבסיסיות היא האם זקוקים להנגשת תכנים באופן שנגיש לציבור הרחב (באינטרנט) או רק לעובדים (ברשת ה"אינטראנט" של העסק). אפשרות זו קשורה להחלטה אם רוצים להשתמש בשרת של העסק או לשכור שרת בענן.
  • לבחור בספק איכותי – מומלץ וחשוב לבחור ספק ענן למטרה זו בתשומת לב. שרת אינטרנט משמש בעיקר לאירוח אתרים בפני הציבור הרחב. אם מדובר בחנות מקוונת, אמינות הספק עשויה להשפיע על תפקוד האתר ולכן גם על רווחים, תדמית ועוד. אפילו אם מדובר רק באתר תדמיתי פשוט, חשוב שיהיה לו גב חזק ואמין, בהיבט הספק, השירות שהוא מספק והתמיכה הטכנית שהוא מציע.
  • לבחור חבילה מתאימה – אחסון האתר יתבטא בנפחי אחסון מסוימים שיידרשו עבורו, וכך גם לגבי נפחי תעבורה. עלות שכירת השרת בשירות ענן כזה תהיה בהתאם לפרמטרים האלה.

סיכום

שרתי האינטרנט הם סוג שרתים חשוב ביותר. הם אמנם לא היחידים אשר דרושים כיום וגם לא אלה שעושים את העבודה המסובכת ביותר, אך חשיבותם ותועלתם עצומות.