ניטור שרתים

ניטור שרתים

ניטור פעילות השרתים שלכם היא פעילות חשובה ביותר, אשר עשויה לחסוך לכם הוצאות של עשרות ומאות אלפי שקלים. הניטור חיוני להבטחת פעילות תקינה של מערכות המחשוב בעסק ולמעשה, לפעילותו התקינה של העסק בשגרה. מה חשוב לדעת על כך?

ניטור שרתים – איך זה עובד?

ראשית, נציין כי יש מצבים שהם בבירור תקלה, אך גם דברים שתלויים בהגדרת העסק. למשל ניטור שרתים לגבי ביצועי המערכת – מהם הביצועים שדרושים לכם? לכן סביב נושא ניטור השרתים, עסק יצטרך להגדיר לעצמו מדדים ברורים לדרישותיו הטכניות. זו תהיה שפה משותפת בעסק בנידון, כך שיהיה ברור מה נחשב כחריגה שדורשת תגובה ומה לא.

במבט כללי, ניטור שרתים מבוסס על מערכות ניטור שרתים ועל צוות טכני שאחראי עליהן. מערכות הניטור מנטרות שרתים מבוקשים מרחוק לגבי פרמטרים מבוקשים שונים בפעילותם. אם וכאשר מזוהה חריגה, היא תטופל כפי שהוגדר מראש. במידה ואפשרי, המערכת תבצע פעולה מיידית לתיקון או לצמצום נזקים. התראות יישלחו לגורמים הרלבנטיים והטיפול ימשיך על פי החלטתם. הכול כמובן יתועד באופן מסודר, כך שניתן יהיה לנתח את הדברים בהמשך, להסיק מסקנות ולשפר להמשך.

מה שמכונה ניטור פרואקטיבי, הוא היכולת לזהות סימנים לתקלה מתפתחת. חשיבותו, בכך שהוא מאפשר לעיתים לטפל בתקלה, עוד לפני שהיא מתרחשת במלואה.

 

מה הם היתרונות בניטור שרתים?

ניטור שרתים מקצועי, מספק בין השאר את היתרונות הבאים:

  • הבטחת פעילות תקינה – ניטור שרתים מסייע להבטיח את פעילותם התקינה ולצמצם שיבושים למינימום. לשם כך, חיוני לדעת בהקדם שפעילות השרת השתבשה. לא הייתם רוצים לגלות למשל ששרת האתר שלכם לא פעיל מלקוח שמתקשר להתלונן על כך.
  • המשכיות עסקית – הניטור מסייע לצמצם השלכות עסקיות של כשלים טכניים ולהבטיח המשכיות עסקית.
  • תיעוד – תיעוד שיטתי של מקרים חריגים ומהלך הטיפול בהם. הדבר משמעותי בין השאר בהקשר יכולת ללמוד מכך לעתיד ולשפר נהלים. מה גם, שזיהוי מקור תקלה הוא לא תמיד פשוט.
  • חסכון – יעילות מרבית בניטור ובפתרון כשלי מקדמת חסכון במשאבים.
  • תועלות בהיבטי אבטחה – זיהוי מוקדם של חריגות, אשר נובעות מאיומי אבטחה שונים.

 

ניטור שרתים – תקלות נפוצות ומה אפשר לעשות?

אלה כמה דוגמאות, למצבים חריגים אשר מערכת ניטור שרתים עשויה לזהות:

  • ביצועי המערכת – מהירות פעולה איטית מדי של שרת עשויה לפגוע בפרודוקטיביות של עבודת העסק איתו. כאשר מזהים מצב כזה, יש להתעמק ולהבין מה גורם לאיטיות. בגדול, יש כאן משאבים (זיכרון, אחסון, כוח עיבוד) אשר מושקעים בעבודה נדרשת. כך שייתכן שמשהו גורם לשרת לעבוד יותר מדי או שחסרים לו משום מה משאבים.
  • ניטור המשאבים שנצרכים – למעשה, את המשאבים הזמינים ניתן לנטר באופן שוטף ובכך למנוע מראש מצבי איטיות וכשל עקב חוסר משאבים. כאשר מתקרבים למיצוי משאבים במערכת, ניתן לעדכן את מי שמטפל בכך שיש להוסיף משאבים.
  • תקשורת איטית – מאחר ששרתים לא מתפקדים כיחידות עצמאיות בשטח, ניטור התקשורת עבורם משמעותי מאוד. כידוע, רישות הוא תחום התמחות מיוחד בפני עצמו עם מורכבות רבה ופוטנציאל רב לתקלות, לאיטיות, אך גם לאופטימיזציה.
  • תקינות חומרה – ניתן לנטר ישירות רכיבי חומרה שונים במערכת, כמו למשל את תקינותו של דיסק קשיח ספציפי. אם הדיסק מראה סימנים אופייניים לתקלה בהתהוות, ניתן לעתים להחליף אותו מאחורי הקלעים, באופן פרואקטיבי וללא הפרעה למשתמשי השרת.
  • ניטור אתרים – עסקים רבים משתמשים באתרים, אשר חלקם תדמיתיים וחלקם חנויות. באתרים אלה יש חשיבות רבה לניטור השרת שמארח את האתר. שרת כזה, עשוי להיות חשוף למשל להתקפת מניעת שרות מבוזרת (DDoS), אשר תשבש את פעילותו השוטפת. יש כלים אשר מסייעים להתמודד עם מצב כזה, אך ראשית, יש צורך בהפעלת מערכות ניטור שיאפשרו לנו לדעת בכלל שהתקפה כזו מתרחשת.

 

האם ניתן לבצע ניטור שרתים בשרתי VPS?

כעיקרון, ניתן לנטר כל מערכת מחשוב. ואכן, מערכות ניטור ניתנות ליישום גם לגבי שרתי VPS.

 

למי השירות יכול להתאים?

שירות ניטור שרתים רלבנטי לכל עסק ממוצע. זאת, מאחר שלכל עסק כזה יש לפחות שרת אחד אם לא יותר, שפעילותם התקינה חשובה לו מאוד. השירות מתאים במיוחד ככל שהשרת מעורב בפעילות עסקית חיונית מבחינתכם, כזו ששיבושים בה מסבים לכם נזקים משמעותיים מסיבות שונות. כלומר, שרתים שבהם זמן ההשבה או החריגה בביצועים, חייבים מבחינתכם להיות מינימאליים.

 

לסיכום

מערך מחשוב איכותי מבוסס על שרתים איכותיים ומשלימה אותו מערכת ניטור טובה. מערכת כזו עושה את ההבדל בין גישת "יהיה בסדר", לכך שבאמת יהיה בסדר. חברת GNS בולטת בהצעת שרתי VPS, אשר מצטיינים ביכולת התאמה גמישה לדרישות משאבים משתנות. שרתים אלה משתלמים מאוד, בעלות של החל מ-$4 לחודש. עם זאת, החברה מציעה גם שירותי תחזוקת שרתים וניטור שרתים שמבוצע 7X24, בסיוע צוות אנשי סיסטם מנוסים.