שרת פרטי

שרת פרטי מול שרת שיתופי

אם אתם עסקים שזקוקים לשרתים, חשוב שתכירו את סוגי השרתים השונים הזמינים בשבילכם ואת ההבדלים בין הסוגים. באופן מיוחד, בולטים מבחינה זו המושגים שרת פרטי ושרת שיתופי. מה זה אומר? ומה ההבדל בין השניים מנקודת מבט של מי ששוכרים שרתים כאלה ומשתמשים בהם באופן שוטף? כל התשובות במאמר שלפניכם.

 

הפרטים החשובים שמאחורי הקלעים

מנקודת מבט של משתמשי שרתים, השימוש השוטף בהם זהה פחות או יותר ואין זה משנה מהו סוג השרת או היכן הוא ממוקם. עם זאת, יש לא מעט הבדלים טכניים ואחרים בין סוגי השרתים. אחד המקרים שבהם הדבר מתבטא בעיקר, הוא בשרתים פרטיים בשונה משרתים שיתופיים. לכן, לקראת שכירת שירות בתחום זה או רכישת שרתים חדשים, חשוב להבין היטב מה בדיוק דרוש לכם ואם וכיצד כל סוג שרתים נותן לכך מענה טוב מספיק.

 

תזכורת קצרה – פיזי מול וירטואלי

מהם שרת פיזי ושרת וירטואלי? אלה שני מונחים משמעותיים לחידוד ההבנה לגבי שרת פרטי מול שרת שיתופי. לכן לפני שנמשיך, הינה תזכורת קצרה למי שלא מכיר: שרת פיזי הוא מחשב עוצמתי שעליו מופעלות תוכנות שונות ובעזרתו מוגשים לציבור אתרים ושירותי ענן שונים. על גבי שרת פיזי אחד, ניתן לבצע מעין הדמיה של שרתים רבים נוספים במקביל. מבחינת מי ששוכרים את השימוש בהם, שרתים "וירטואליים" אלה מתפקדים כשרתים רגילים לכל דבר.

 

שרת פרטי מול שרת שיתופי – מה ההבדל?

יש לנו אם כך כמה מושגים קרובים ומשלימים –שרת פיזי, שרת שיתופי, שרת פרטי וגם שרת וירטואלי. אם נחזור לנושא הראשי – מה ההבדל בין שרת פרטי לשרת שיתופי? Virtual Private Server (או VPS) הוא שרת המוקצה ספציפית לכם, ובמובן הזה הוא שרת פרטי. שאלה אחרת היא לגבי השרת הפיזי שעליו השרת הוירטואלי פועל – האם שרת זה שמור רק לכם או שהוא משמש גם עסקים אחרים? אם הוא מיועד רק לשימושכם, פירוש הדבר שמשאבי השרת הפיזי פרטיים מבחינתכם. אם השרת הפיזי לעומת זאת מארח שרתים וירטואליים לעסקים נוספים, הוא יהיה מוגדר כשרת שיתופי. כלומר משאביו יהיו משותפים בין כולם.

 

יתרונות השרת הפרטי

שרת שנשמר רק לכם יספק לכם כמה יתרונות חשובים:

  • משאבים מובטחים – בחירת שרת בענן ושימוש בשרות אירוח שרתים דורשים התעמקות בכמה וכמה פרטים טכניים. אחד החשובים ביותר הוא נושא המשאבים שיידרשו לכם. שרת פרטי מתבטא מעשית בכך, ששמורים לכם בלבד משאבים מוגדרים.
  • אבטחת מידע משופרת – אבטחת מידע בענן בעזרת אמצעים ותיקים ויעילים כגון, חומת אש, תסייע לכם למנוע נזקים. משלים זאת שירות גיבוי בענן לעסקים אשר יקל על התאוששות במקרי כשל ויספק תועלות נוספות. נקודה מעניינת, היא שגם לנושא שיתופיות השרתים יש השלכה מסוימת על האבטחה. בשרת פרטי אתם נמצאים בסביבה מבודדת, שאינה מושפעת מהתקפות כנגד עסקים אחרים.
  • קידום אתרים – לשימוש בשרת פרטי יש השפעה מסוימת לטובה, גם על היבט קידום האתרים. הרקע לכך, הוא שביצועי האתר וגם מצבו מבחינת אבטחה, עשויים להשפיע על דירוגו בתוצאות מנועי החיפוש. זהו לא היבט מרכזי מאוד בבחירה בין שרת פרטי לשרת שיתופי, אך כדאי להביא גם אותו בחשבון.

 

יתרונות השרת השיתופי

מצד שני, יש האפשרות לשכור שרת שיתופי. למרות יתרונותיו הניכרים של השרת הפרטי, ייתכן שתעדיפו לבחור דווקא בשרת שיתופי. מדוע? העלות החודשית של שירות מסוג שרת שיתופי היא מעצם טבעה נמוכה יותר מזו של שכירת שרת פרטי. זהו שרת זול יותר לספק השירות וכך ניתן להוזיל את העלות גם בשבילכם כלקוחות. אך מה לגבי הביצועים? חשוב להדגיש, שגם שרת שיתופי מתפקד באופן טוב מבחינת הביצועים. כל עוד תבחרו בשרת כזה למטרות מתאימות נספק לכם רמה בסיסית של ביצועים, אשר אמורה בהחלט להספיק.

 

אז במה כדאי לכם לבחור?

היבט המשאבים הוא נקודה מרכזית בבחירה בין שרתים כאלה. אם המשאבים שאתם זקוקים להם בסיסיים וקבועים רוב הזמן, שרת שיתופי יהיה כפי הנראה סוג השרת המתאים לכם ביותר. אם לעומת זאת אתם צופים שינויים רבים בדרישות המשאבים, כדאי לכם לשקול שרת פרטי. זאת בעיקר ככל שתפקוד השרת חשוב מבחינתכם. אם חושבים למשל על תסריט של זינוק בדרישות בעקבות שינויים עונתיים בענף העסקי בו אתם פועלים, סביר שתרצו שרת שיעמוד היטב גם במצב כזה. לכן כאמור, אנחנו ממליצים להתחיל מהיבט דרישות המשאבים, להוסיף לכך כהשלמה את השיקול הכספי ולבסוף, גם את היבטי האבטחה וקידום האתרים.

 

לסיכום

פתרונות איכותיים משני הסוגים – שרת פרטי או שיתופי, תוכלו למצוא אצלנו. זקוקים לסיוע בבחירת הפתרון המתאים ביותר לכם? המומחים שלנו ישמחו לסייע.