איך לבנות אתר ביום אחד – המדריך המלא

שוקלים לבנות אתר? לא יודעים בדיוק במה זה כרוך? אין ספק, כי בניית אתר אינטרנט איכותי לעסק, היא לא דבר פשוט. יש גורמים רבים שצריך להתייחס אליהם ולא ניתן לכסות את הכול בקצרה. עם זאת, באופן ספציפי, הגורמים שאנו הולכים לראות בהמשך המאמר, יהיו לרוב קריטיים לתפקודו התקין של האתר:

למה לבנות אתר?

לפני שעולה בכלל השאלה איך לבנות אתר, עולה השאלה החשובה מאוד – האם ומדוע כדאי לכם בכלל לבנות אתר? אופן הבנייה ניתן לתיאור כשאלה טקטית, בעוד שהצורך באתר הוא במקרים רבים שאלה אסטרטגית. עשויים להיות מקרים שבהם שוקלים להקים אתר בשביל מטרה בעלת חשיבות עסקית נמוכה יחסית. נאמר שאתם בעלי חברה להשכרת ציוד גלישה ואין לכם אתר אינטרנט. עולה הרעיון לאפשר ללקוחותיכם לראות את מצב הים בזמן אמת באזור החוף שבו החנות שלכם ממוקמת. אם זה היה רעיון ייחודי, אז הוא היה עשוי לספק לכם יתרון תחרותי ולכן להיות בעל ערך אסטרטגי. אך בפועל לא חסרות מצלמות כאלה וגם זמין באינטרנט מידע על תחזיות גלים בחופי הארץ. אם לעומת זאת אתם חושבים להקים לראשונה אתר כללי של העסק שיציג אותו ללקוחות פוטנציאליים ויסייע ללקוחות קיימים, זו בהחלט החלטה אסטרטגית חשובה. מעבר לשאלת הערך האסטרטגי, בבחינת הרעיון להקים אתר חשוב להגדיר את המטרות היטב. שתי מטרות על נפוצות הן הקמת אתר מכירות והקמת אתר תדמיתי. מעבר להגדרות ברמה כזו ובהמשך להן, יש מקום להיכנס לפרטי הפרטים של ההגדרה, לשם מה בדיוק מעוניינים באתר מכירות למשל. מה מבין המוצרים שהעסק מספק מתאים למכירה דרך האתר ואילו אולי לא? ככל שתגדירו את הדברים לעצמכם בבהירות ובאופן חד משמעי בשלב הראשוני, כך תמנעו בהמשך אי הבנות, התלבטויות, שינויים ובזבוז משאבים יקר.

מהן הפלטפורמות לבניית אתר?

כשם שמתחילים ברמה האסטרטגית מהשאלה הבסיסית למה לבנות אתר, ברמה הטכנית נשאלת השאלה הבסיסית של איזו מבין הפלטפורמות הקיימות כדאי לבחור. האפשרויות כאן רבות, יש פלטפורמות פשוטות למדי מסוג וויקס שבהן גוררים אלמנטים מוכנים של אתרים למקומם בממשק גרפי קל לשימוש ובסביבה מיוחדת, מסחרית וסגורה. יש אפשרויות מורכבות יותר כגון וורדפרס (WordPress) הנפוצה מאוד, שהיא גם תוכנה בקוד פתוח. תוספים שונים לוורדפרס כגון אלמנטור, מאפשרים להרחיב את יכולותיו ולהקל על הפיתוח. יש גם פתרונות בולטים למטרות מיוחדות כגון מסחר אלקטרוני (עם Shopify כדוגמה בולטת).

כיצד נבחר בפלטפורמה בנכונה לנו לבניית האתר?

את השאלה למה לבנות אתר מובילים המנהלים העסקיים של הפרויקט. אך באשר לבחירת הפלטפורמה להקמת האתר, ההחלטה היא יותר טכנית ויובילו אותה אנשי המקצוע שיפתחו את האתר בפועל. לבחירה כזו יש השלכות רבות להמשך וחשוב להביא אותן בחשבון בבחירת הפלטפורמה. הבחירה תלויה בפרמטרים רבים, כגון אופי האתר וכן הידע והניסיון של המפתחים.

כמה יעלה לבנות אתר אינטרנט?

עלויות הפיתוח הן נושא מורכב שתלוי בנסיבות. אפשר לבחור בכלי קוד פתוח אשר זמינים בחינם, אך ייתכן שתצטרכו לשלם גם עבור שירותים משלימים, כמו שי רות אחסון אתרים. במקרים של פלטפורמות כמו וויקס, הכול זמין במסגרתן ויש חבילות שונות במחירים שונים. אם אינכם מקימים אתר בעצמכם, תצטרכו לסכם עם המפתח על המחיר. ייתכן שתרצו אתר סטנדרטי למדי ולכן יתאים לרכוש חבילה בסיסית של חברה לבניית אתרים. אך ייתכן שיש לכם דרישות רבות ומיוחדות ואתר מורכב, באופן שגם ירחיב למדי את העלויות. כמו כן, עשויות להיות עלויות נלוות מסוגים שונים, כמו שכירת שם הדומיין ושכירת שירותי אבטחה שונים (כמו שרת אנטי DDoS).

הגנה מפני מתקפות  Anti-DDoS

גם אם עשיתם את כל הדברים הנכונים לגבי תשתיות האתר שאתם מקימים, יש עוד נקודה קריטית אחת. לגבי ביצועים ולא רק. התקפת "מניעת שרות מבוזרת" או התקפת Distributed Denial of Service, עלולה לשבש בצורה חמורה את פעילות האתר. מדובר בסוג התקפה, בו האתר "מוצף" בפניות מצד התוקפים וכתוצאה מכך, האתר לא מצליח להתמודד גם עם התקיפה וגם עם מתן שרות לגולשים הלגיטימיים. מכאן ברורה, החשיבות של שמירה מפני התקפות DDoS.

 

דגשים מיוחדים שצריך להביא בחשבון לקראת בניית האתר

בהקמת אתר לעסק עשויים להיות לא מעט דגשים מיוחדים בהתאם לנסיבות. ייתכן למשל שיידרש חיבור של האתר למערכות מידע פנימיות בעסק, כגון מערכת ERP. לשם כך, יש לוודא את הזמינות של מנגנוני API מתאימים. במקרים אחרים יש דרישות מיוחדות של אבטחה ושל פרטיות מידע. בשביל רוב הדגשים המיוחדים האלה תגלו שכבר יש פתרונות קיימים שזמינים לבחירתכם.

שרת ווירטואלי

שרת וירטואלי או VPS (Virtual Private Server) הוא סוג מיוחד של שרתים פופולאריים. שרתים אלה מוגדרים בתוכנה ואוסף של שרתים וירטואליים, יכול לרוץ בו זמנית על גבי שרת פיזי אחד. כאשר שוקלים איך לבנות אתר ובודקים סוגי שרתים שונים, זה הוא סוג שרתים שכדאי מאוד לקחת בחשבון.  זאת, מאחר ששרת וירטואלי יכול להיות מותאם באופן דינאמי ומהיר, לדרישות משתנות של משאבים. המשמעות, היא שכל שהדרישות מהאתר שלכם ישתנו, תגובת השרת תהיה מהירה ולא תמצאו עצמכם "תקועים" עם אתר "שלא זז". כך שהחשיבות של שרת VPS בבניית אתר מהיר, משמעותית ומכרעת. למעשה, אחד האספקטים החשובים בבחירת ספק תשתיות בענן, הינה יכולת גידול וקיטון משאבים בעת הצורך.

CDN

נאמר שעשיתם את הדבר החכם והקמתם את האתר עם שרת וירטואלי. עכשיו, בואו נבדוק איך לבנות אתר שיוכל להתמודד גם עם מצבים, שבהם היכולות המצוינות של שרת וירטואלי בודד לא מספיקות. לעתים גם יכולות אלה מגיעות לקצה וכתוצאה מכך, ישנו עיכוב בטיפול בלקוחות שפונים לאתר. הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי למשל, באתר שיש בו תמונות רבות (אתר מסחר / אתר מעצבים וכדומה). הפתרון החשוב למצב זה, הוא שימוש בשרות CDN.

Content Distribution Network או Content Delivery Network מאחסן עותקים מהאתר שלכם ברשת שרתים, במקומות גיאוגרפיים שונים. רשת זו, יודעת לנתב את הפונים לאתר, אל השרת שיותר פנוי ואפילו זה שיותר קרוב אליהם גיאוגרפית. העומס על השרת הראשי של האתר יורד, הגשת תכני האתר ללקוחות מואצת והופכת להיות ברמה גבוהה באופן עקבי.

אבטחת מידע בענן

כפי שראינו, שרתים וירטואליים ועבודה יעילה איתם, הם היבטי בסיס חיוניים בהקמת אתר. אבל גם אם טיפלנו יסודית בשאלה איך לבנות אתר, בזה הסיפור לא נגמר עדיין. החשיבות חומת אש בענן גדולה מאוד. למעשה, אם וכאשר מתרחשת מתקפה, היבט האבטחה עשוי להסתבר כקריטי, אפילו לעצם המשך קיומו של העסק. מתקפה עלולה להתבטא בהשחתת תכנים באתר ויש האקרים רבים, בעיקר כאלה שעוינים למדינת ישראל, שמנסים לעשות זאת כל הזמן. היא עלולה להתבטא בניסיונות לגניבת מידע רגיש – אם אתם מעבדים פרטי לקוחות באתר מכירות למשל, הדבר משמעותי מאוד. חשוב להזכיר, שתקיפה מוצלחת על אתר, היא בעלת סיכוי גדול להתפרסם בקרב ציבור לקוחותיכם. התוצאה, עלולה להיות פגיעה קריטית בשם הטוב של העסק. יש עוד סוגי תקיפות רבים, מתוכם נזכיר להמחשת הסיכון את ה-APT – Advanced Persistent Threat הוא מצב נפוץ, בו תוקפים באופן סמוי, מתמשך, הדרגתי ומתוחכם. עסקים רבים סובלים מכך ללא ידיעתם ומצבם מחמיר מסיבה זו, בהדרגה.

לסיכום

הקמת האתר בצורה שיטתית ומסודרת, בתוך הסתייעות במקצוענים ברמה גבוהה, היא הדרך להבטיח אתר איכותי ומיצוי הפוטנציאל העסקי שגלום בו.