איך לבנות אתר: אלמנטים שחשוב להכיר

שוקלים לבנות אתר? לא יודעים בדיוק במה זה כרוך? אין ספק, כי בניית אתר אינטרנט איכותי לעסק, היא לא דבר פשוט. יש גורמים רבים שצריך להתייחס אליהם ולא ניתן לכסות את הכול בקצרה. עם זאת, באופן ספציפי, הגורמים שאנו הולכים לראות בהמשך המאמר, יהיו לרוב קריטיים לתפקודו התקין של האתר:

שרת ווירטואלי

שרת וירטואלי או VPS (Virtual Private Server) הוא סוג מיוחד של שרתים פופולאריים. שרתים אלה מוגדרים בתוכנה ואוסף של שרתים וירטואליים, יכול לרוץ בו זמנית על גבי שרת פיזי אחד. כאשר שוקלים איך לבנות אתר ובודקים סוגי שרתים שונים, זה הוא סוג שרתים שכדאי מאוד לקחת בחשבון.  זאת, מאחר ששרת וירטואלי יכול להיות מותאם באופן דינאמי ומהיר, לדרישות משתנות של משאבים. המשמעות, היא שכל שהדרישות מהאתר שלכם ישתנו, תגובת השרת תהיה מהירה ולא תמצאו עצמכם "תקועים" עם אתר "שלא זז". כך שהחשיבות של שרת VPS בבניית אתר מהיר, משמעותית ומכרעת. למעשה, אחד האספקטים החשובים בבחירת ספק תשתיות בענן, הינה יכולת גידול וקיטון משאבים בעת הצורך.

CDN

נאמר שעשיתם את הדבר החכם והקמתם את האתר עם שרת וירטואלי. עכשיו, בואו נבדוק איך לבנות אתר שיוכל להתמודד גם עם מצבים, שבהם היכולות המצוינות של שרת וירטואלי בודד לא מספיקות. לעתים גם יכולות אלה מגיעות לקצה וכתוצאה מכך, ישנו עיכוב בטיפול בלקוחות שפונים לאתר. הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי למשל, באתר שיש בו תמונות רבות (אתר מסחר / אתר מעצבים וכדומה). הפתרון החשוב למצב זה, הוא שימוש בשרות CDN.

Content Distribution Network או Content Delivery Network מאחסן עותקים מהאתר שלכם ברשת שרתים, במקומות גיאוגרפיים שונים. רשת זו, יודעת לנתב את הפונים לאתר, אל השרת שיותר פנוי ואפילו זה שיותר קרוב אליהם גיאוגרפית. העומס על השרת הראשי של האתר יורד, הגשת תכני האתר ללקוחות מואצת והופכת להיות ברמה גבוהה באופן עקבי.

אבטחת מידע בענן

כפי שראינו, שרתים וירטואליים ועבודה יעילה איתם, הם היבטי בסיס חיוניים בהקמת אתר. אבל גם אם טיפלנו יסודית בשאלה איך לבנות אתר, בזה הסיפור לא נגמר עדיין. החשיבות של אבטחת מידע בענן גדולה מאוד. למעשה, אם וכאשר מתרחשת מתקפה, היבט האבטחה עשוי להסתבר כקריטי, אפילו לעצם המשך קיומו של העסק. מתקפה עלולה להתבטא בהשחתת תכנים באתר ויש האקרים רבים, בעיקר כאלה שעוינים למדינת ישראל, שמנסים לעשות זאת כל הזמן. היא עלולה להתבטא בניסיונות לגניבת מידע רגיש – אם אתם מעבדים פרטי לקוחות באתר מכירות למשל, הדבר משמעותי מאוד. חשוב להזכיר, שתקיפה מוצלחת על אתר, היא בעלת סיכוי גדול להתפרסם בקרב ציבור לקוחותיכם. התוצאה, עלולה להיות פגיעה קריטית בשם הטוב של העסק. יש עוד סוגי תקיפות רבים, מתוכם נזכיר להמחשת הסיכון את ה-APT – Advanced Persistent Threat הוא מצב נפוץ, בו תוקפים באופן סמוי, מתמשך, הדרגתי ומתוחכם. עסקים רבים סובלים מכך ללא ידיעתם ומצבם מחמיר מסיבה זו, בהדרגה.

הגנה מפני מתקפות  Anti-DDoS

גם אם עשיתם את כל הדברים הנכונים לגבי תשתיות האתר שאתם מקימים, יש עוד נקודה קריטית אחת. לגבי ביצועים ולא רק. התקפת "מניעת שרות מבוזרת" או התקפת Distributed Denial of Service, עלולה לשבש בצורה חמורה את פעילות האתר. מדובר בסוג התקפה, בו האתר "מוצף" בפניות מצד התוקפים וכתוצאה מכך, האתר לא מצליח להתמודד גם עם התקיפה וגם עם מתן שרות לגולשים הלגיטימיים. מכאן ברורה, החשיבות של שמירה מפני התקפות DDoS.