מהירות אתר

ספק שירותי ענן: מה זה ואיך לבחור את הספק הנכון?

מה זה שירותי ענן?

שירותי ענן, הם שירותי מחשוב אשר זמינים עבורכם דרך רשת האינטרנט ומנוהלים על ידי ספק השרות. עוד היבט בולט שמאפיין אותם, הוא אופן התשלום – מחשוב ענן נצרך כשרות בתשלום חודשי, לפי היקף השימוש. זאת, בשונה מרכישת ציוד מחשוב (חומרה ותוכנה) וניהולו העצמי.

הסוגים הקיימים

את "העננים" השונים, ניתן לחלק לשלושה סוגים מרכזיים:

  • ענן ציבורי – ענן ציבורי הוא כינוי מקובל לאוסף שירותי הענן השונים, אשר זמינים דרך האינטרנט לכל דורש. ניתן לתאר במונח זה שירותי ענן של ספקית ענן ספציפית. ניתן גם לתאר את כלל שירותי הענן שזמינים לכל באינטרנט, במונח "הענן הציבורי".
  • ענן פרטי – ענן פרטי, הוא מצב שבו אוסף שירותי ענן זמין עבור עסק אחד בלבד. המערכת עומדת לרשותו, על מגוון שירותיה וכל משאביה.
  • ענן שיתופי – ענן שיתופי מציג מודל שהוא היכן שהוא באמצע, בין שני הקודמים. כאן מדובר על אוסף שירותי ענן, אשר נגיש לקבוצת ארגונים, בעלי אינטרס משותף. דוגמה אופיינית לכך, הוא ענן שיתופי עבור גופי ממשל שונים, באותה מדינה.

 כיצד נבחר את ספק שירותי הענן

בבחירת ספק שירותי ענן, כדאי לקחת בחשבון בין השאר, את השיקולים הבאים:

השיקול הכספי – יש לקחת בחשבון, את העלויות שתחסכו בעזרת שירות הענן, מבחינת רכישת ותחזוקת שרתים פיזיים (כח האדם שדרוש לכך, שדרוגים, תיקונים, חשמל ומיזוג לחדר השרתים ועוד).

פריסת שרתי הספק – הפריסה העולמית של שרתי ספק הענן, תסייע לקבל שרות אופטימלי מהם. פריסה רחבה במיקומים שונים בעולם, תתבטא בזמני תגובה מהירים ובהתאמה משופרת לצרכיכם.

שיקולי ביצועים – שירותי ענן אשר מבוססים רק על דיסקים מסוג SSD, יסייעו להבטיח ביצועים מיטביים.

תשתיות מהירות – תשתיות במהירות 40GB/s לחיבור השרתים, יבטיחו תקשורת במהירות מספקת מולם.

זמינות – התחייבות של הספק לזמינות שירותים מרבית של 99.95% מהזמן. התחייבות כזו, תספק לכם "שקט תעשייתי", לדעת שהמערכות זמינות ועובדות באופן חלק.

תמיכה – בחירה בספק ענן, אשר מציע תמיכה אנושית שזמינה 24/7, של אנשי סיסטם מקצועיים.

ניהול אישי – עוד נקודה חשובה, היא לוודא שהספק מציע לכם עבודה עם מנהל תיק אישי. מנהל התיק הוא איש הקשר שלכם מול הספק, עבור כל בעיה או שאלה שתעלה.

אמינות – אמינות הספק חשובה מאוד כמובן. היא תתבטא בין השאר בשרידות ובאבטחת מערכות המידע שלכם.

איזה סוג של שירות ענן עליי לבחור

בחירת סוג הענן שמתאים לכם ביותר, היא נקודה מורכבת וחשובה. כדאי לשים לב, בין השאר לשיקולים הבאים:

ענן ציבורי – זה הוא סוג שירותי הענן הנפוץ ביותר, בעיקר עבור עסקים קטנים, אך לא רק. ענן ציבורי מתאים במיוחד כמענה לדרישות משתנות ("סקלאביליות", כלפי מעלה או כלפי מטה). למשל, במקרה של עסקים בצמיחה. עובדת היותו שירות שנמצא בשימוש לקוחות רבים במקביל, מקדמת מחיר נוח במיוחד. כמו כן, הוא בדרך כלל סוג הענן, אשר דורש כמה שפחות התעסקות טכנית מצידכם.

ענן פרטי – עשוי להתאים במיוחד, למי שזקוקים לשליטה מרבית, אולי מסיבות מיוחדות של תאימות לרגולציות או דרישות אבטחה. אפשרות זו, מתאימה בעיקר אם יש דרישות קבועות למדי, שהענן יותאם בדיוק אליהן.

קלות השימוש

שירותי ענן הם אמנם סוג שירותים פופולארי, בין השאר בזכות קלות השימוש בהם, אך גם בכך יש הבדלים בין הספקים. הקלות מתבטאת בדרכים שונות. ישנו היבט המהירות והחיסכון בזמן. GNS למשל, מציעה התקנה "בקליק אחד", של מערכות הפעלה עם סט אפליקציות נבחרות, מותקנות מראש. היבט נוסף שתורם לקלות השימוש, הוא קלות בניהול השוטף. מבחינה זו, החברה מספקת מנגנון לניהול עצמאי, אשר מקל עליכם בפעולות כמו גיבוי, הקמת וביטול שרתים וכן שינוי מפרטי משאבים.